توضیحاتی در رابطه با سایت گرویتی فرم پارسی

سلام و احترام خدمت شما دوستان گرامی که صرفا به دلایل لطفی که به بنده دارید افتخار میدید و به بلاگ بنده سر میزنید. خیلی از شما دوستان به واسطه سایت گرویتی فرم پارسی و یا انجمن های وب با بنده آشنا هستید و در جریان سایت گرویتی فرم پارسی هستید.

تقریبا سال ۹۲ بود که بعد از کنکور کارشناسی ارشد برق قدرتی که دادم، تصمیم گرفتم یک سایت درسی راه اندازی کنم که اون رو به همراه یکی از دوستانم اداره میکردیم و سیستمش هم با وردپرس بود. در این حین بنده با افزونه easy digital downloads آشنا شدم و خیلی از کارهامو باهاش پیش بردم. داخل پرانتر این نکته رو هم بگم که قبل از این سایت یعنی یکی دو سال قبلش، بنده توی یکی از تیم های طراحی سایت وردپرسی فعالیت داشتم و تا حدودی به کدنویسی php آشنا شده بودم ولی خب عمده تخصصم فقط html و css بود که جز زبان های برنامه نویسی حساب نمیشدن و دانشم توی php خیلی کم بود. اما به واسطه این سایت درسی که عرض کردم خیلی بیشتر با برنامه نویسی وردپرس سر و کار داشتم و تا حدودی چیزهای زیادی توش یاد گرفته بودم.

اما از مشکلات easy digital downloads این بود که علی رغم اینکه برای فروش محصولات دیجیتالی عالی بود، اما برای درست کردن فرم های پرداخت آنلاین مناسب نبود. این بود که اون زمان شروع به سرچ کردن فرمسازهای آنلاین وردپرس کردم و چند تاشون مثل کیوفرم و گرویتی فرم و …. رو تست کردم. دیدم انگار گرویتی فرم یه سر و گردن از بقیه بالاتره و هوک های زیادی هم داره که میشه باهاش درگاه درست کرد. اما خب من هیچی از درگاه سر در نمی آوردم ولی چون با سیستم زرین پال کار کرده بودم میدونستم داستان درگاه ها چطوریه و باید یه درخواست وبسرویس فرستاد و یه توکنی گرفت و اون رو به صفحه بانک فرستاد و در برگشت از بانک هم وریفای کرد. بخاطر همین از درگاه paypal گرویتی فرم الگو گرفتم و کلی بالا پایین کردم تا فهمیدم داستان چیه و بعدش وصلش کردم به زرین پال. البته تا اینجای کار این درگاه رو منتشر نکردم و فقط برای استفاده شخصی ازش استفاده میکردم. توی این چند ماهم خیلی با php بیشتر آشنا شدم و تقریبا مسلط شدم روی این زبان.

بعد اینکه روی php تسلط خوبی پیدا کردم، شروع کردم به بازنویسی مجدد درگاه و بالا بردن امنیت و قسمت های دیگه اش که کلا سورس درگاه کامل عوض شد. بعدش چون خیلی توی انجمن های وب هم فعالیت میکردم، به شخصه می دیدم که خیلی ها نیاز دارن تا همچین فرمسازی داشته باشن.

اونجا بود که تصمیم گرفتم افزونه رو تخصصی تر ترجمه کنم. با یکی از دوستانم به نام .exe شروع کردیم به ترجمه کردنش و بسته فارسی ساز رو منتشر کردیم. درگاه پرداختش هم به زرین پال نشون دادم و اونها هم استقبال کردن و در ازای یک مبلغی اون رو ازم گرفتن. بجز زرین پال با چند تا درگاه واسط دیگه مثل پارسپال و … هم صحبت کردم و اونها هم قبول کردن.

حالا اینجا بود که حس کردم نیاز هست یک بستری هم برای قرار دادن آموزش هاش باشه و تصمیم گرفتم سایت گرویتی فرم پارسی رو منتشر کنم. اما خب دیدم که فرصت خیلی خوبی هم هست که درگاه های بیشتری بنویسم و در ازای اونها بتونم درآمد هم داشته باشم.

با توجه به تجاری بودن هسته گرویتی فرم، توی سایت گرویتی فرم پارسی، فقط بسته فارسی ساز و پلاگین درگاه های نوشته بودم رو منتشر کردم و کاربران رو برای تهیه هسته گرویتی فرم به سایت رسمی خارجیش لینک میکردم که از اونجا افزونه رو تهیه کنند و یک مقاله آماده کردم و توضیح دادم که اگر هسته گرویتی فرم از هر جایی غیر از سایت رسمی خارجیش تهیه بشه به هیچ عنوان ارجینال حساب نمیشه و اونجا هم عرض کردم که یک نسخه از افزونه داخل گیت هاب از طرف شخص یا شرکتی که بنده شناختی ازشون ندارم منتشر میشه و قابل دسترسی هست.

بهرحال بعد از انتشار بسته فارسی ساز و درگاه های پرداخت، استقبال خیلی خوبی از این افزونه شد و افزونه به شدت توی ایران محبوب شد و تعداد نصب های فعال افزونه فارسی ساز روز به روز بیشتر میشد. ایده های جدیدی هم از سمت کاربران می اومد که توی فارسی ساز اضافه میکردیم: مثل فیلد کد ملی، تاریخ شمسی، استان ها و شهرهای ایران و …..

یکی از ایده هایی که کاربران به شدت درخواست میدادند، افزونه پیامک بود که تصمیم گرفتم خودم افزونه پیامکش رو هم بنویسم و این کار رو هم کردم. آخر کار که دیدم افزونه پیامک به شدت خوب شده و خیلی استقبال میشه، اون رو به انگلیسی ترجمه کردم و خیلی از پنلهای پیامکی خارجی هم به سختی تهیه کردم و افزونه پیامک رو توی مارکت codecanyon منتشر کردم. بعد از اون چند تا پلاگین دیگه هم نوشتم مثل پیگیری با کد رهگیری، فروش لایسنس کد و شارژ و غیره که افزونه فروش لایسنس رو هم توی مارکت codecanyon منتشر کردم.

بعد از گذشت یکی دو سال از راه اندازی سایت، مجبور شدم کلی از وقتم رو صرف پایان نامه ارشدم بکنم و کم کم نتونستم وقت زیادی روی سایت بزارم. از طرفی هم چون به شدت درگیر یادگیری برنامه نویسی شده بودم و داشتم روی لاراول و جاوا اسکریپت و تکنولوژی های جدیدتر مثل ری اکت و … سرمایه گذاری میکردم، کم کم از وردپرس فاصله ام بیشتر شده بود و خیلی وقت نمیکردم افزونه های بیشتری برای گرویتی فرم بنویسم. و خلاصه اینکه بعد از دفاع پایان نامه ارشد مجبور به رفتن به خدمت سربازی شدم و کلا سایت داشت بدون مدیر میشد. اینجا بود که تصمیم گرفتم یه اطلاعیه بزنم توی سایت و انتهای اون اطلاعیه بنویسم اگر کسی میتونه سایت رو مدیریت کنه من حاضر به واگذاری سایت هستم. حالا این وسط خیلی ها پیشنهاد دادن و به توافق نرسیدیم.
تا اینکه چند ماهی هست که سایت گرویتی فرم پارسی به شخص دیگری واگذار شده و بنده دیگه مدیر این سایت نیستم. کلا این پست رو واسه اطلاع رسانی همین موضوع زدم ولی خب مقدمه اش کمی طولانی شد.

در کل خواستم بگم که اگر تغییر روندی توی سیاست سایت گرویتی فرم پارسی دیدید قطعا توسط مدیریت جدیدش بوده، نه بنده. و امیدوارم که این سایت بتونه مثل شروع کارش همچنان پرطرفدار بمونه.